לייעוץ והזמנות – 077-3013439

7 עובדות מעניינות על גאוט

גאוט

ההתקף הראשון יופיע באישון לילה, לגברים יש יותר סיכוי לחלות, לחולים כדאי לישון עוד קצת בכל יום, והאם זה עובר בתורשה? כמה דברים שחשוב לדעת על מחלת המלכים והציידים:

אנחנו נוהגים כל הזמן לומר אחד לשני “העיקר הבריאות”, אבל מעריכים באמת את המשמעות של האיחול הזה בעיקר כשאנו חשים ברע. אם אינכם חולי גאוט או בשמה השני שיגדון, כנראה שלא שמעתם על המחלה הזו קודם ואתם לא יודעים מה זה גאוט.
אבל אם אתם או מישהו מקרוביכם אובחן במחלה, אתם כבר מבינים לבד את המשמעויות הכואבות שלה.  מלבד הכאבים והאבחון של הרופא, בוודאי התחלתם לחקור ברחבי הרשת אודותיה ואתם כבר יודעים שרמת חומציות השתן בדם גורמת לכך (יותר מ-6.8 mg/dL) ומהם התסמינים. אבל מה עוד כדאי לדעת? קבלו כמה עובדות מעניינות על מחלת הגאוט.

1. מחלת המלכים והציידים ושיגדון

מחלת הגאוט gout כונתה בעבר בכינויים אלה מאחר וחלו בה בעיקר אנשים שחיו ברמת חיים גבוהה, שכללה צריכה מרובה של בשר ואלכוהול אשר לא היו זמינים לרוב העם. מאכלים אלו עשויים להעלות את רמת חומציות השתן בדם, ומכאן להוביל להופעת המחלה. ההשערה המקובלת היא שמלך אנגליה הנרי השמיני חלה במחלה, כך גם אסא מלך יהודה וקרל החמישי, ואם נתייחס לימינו אנו אז גם ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ז”ל סבל ממנה, ולפי השמועות גם נשיא צפון קוריאה קים ג’ונג-און.

2. עודף משקל

אחד הגורמים העיקריים להופעת מחלת הגאוט הוא עודף משקל, ואף נחשב למשפיע ביותר. הסיכון לחלות בגאוט עולה באופן ניכר עבור אנשים בעלי BMI גבוה, ברם ירידה במשקל קשורה להפחתה ברמת חומצת השתן בדם ולירידה בסיכון למחלה. מחצית מחולי הגאוט אובחנו כבעלי עודף משקל. חשוב מאוד לציין שדיאטות קיצוניות שמביאות לירידה דרמטית במשקל או תקופה של הרעבה מעלים את רמת החומציות בדם ולפיכך את הסיכון להתקפי גאוט חמורים.
אתם מוזמנים להמשיך ולקרוא על תזונה מומלת לחולי גאוט.

3. גנטי או לא?

ישנם גורמים נוספים שעשויים להעלות את רמת החומציות בשתן ולגרום לגאוט: גיל (הסיכוי לחלות עולה עם הגיל), שימוש בתרופות מסוימות, מחלות כגון סוכרת, תזונה לא נכונה, התייבשות וגם גורם תורשתי. ניתן למצוא משפחות בהן ישנם מספר חולי גאוט. צורת ההעברה אינה ידועה במדויק, וככל הנראה מדובר בפגם בכליה שעובר אשר מביא להפרשה בלתי תקינה של חומצת שתן. אגב, ישנם אנשים שלהם רמת חומציות שתן גבוהה בדם אולם הם לא יסבלו משום תסמין של המחלה וכלל לא יידעו זאת.

4. גברים סובלים יותר

על פי מחקרים, לגברים יש סיכוי גבוה פי 3-4 לחלות בגאוט מאשר נשים. אצל גברים המחלה נפוצה בעיקר בגילאי העמידה (החל מגיל 30), אך יכולה להופיע גם בגילאי העשרים. בקרב נשים היא עשויה להופיע רק לאחר גיל המעבר והיעלמות הווסת. הופעת המחלה בגילאי הפוריות נדירה אצל נשים, משום שהאסטרוגן המופרש בגופן בתקופה זו מגן עליהן. בקרב ילדים המחלה היא מאוד נדירה.

5. סיבוכים אפשריים

אם המחלה אינה מטופלת כראוי, היא עלולה לגרור איתה סיבוכים. הנפוצים מביניהם הם אבנים בכליות וטופי (TOPHI). ישנם חולים אשר מגלים שהם חולי גאוט רק לאחר שסבלו מאבנים בכליות. טופי היא תופעה של היווצרות גושים מתחת לעור בשל שקיעה של חומצת שתן באזורים מסוימים בגוף. אולם טיפול הולם שכולל תזונה נכונה וטיפול בפורמולות טבעיות, בהחלט מסייעים לגוף להוריד את רמת חומציות השתן ולמנוע התקפי גאוט.
לקריאה מורחבת ודוגמאות על תופעת הטופי בגאוט היכנסו ללינק.

6. בלילה, כאב בבוהן הרגל

לרוב, התקף גאוט ראשון יתרחש בלילה בדמות כאבים בבוהן. הסיבה לכך היא שמפרק הבוהן מתקרר בלילה וקור משפיע על התגבשות הקריסטלים בגוף, אולם זה עשוי לקרות בכל מפרק אחר בגוף. מדובר בנפיחות וכאב עצום עד כדי קושי לגעת באזור הכואב, וההתקף עשוי להימשך מספר ימים. בהיעדר טיפול ההתקפים בדרך כלל יחזרו להופיע – הסיכוי הוא של 62 אחוז בשנה הראשונה והוא עולה ל-80 אחוז תוך שנתיים.

7. מתח ושינה

מתח הוא טריגר להופעת התקפי גאוט. לכן, מומלץ לחולי גאוט לעשות פעילויות שיורידו את רמת הסטרס, בכלל זה פעילות גופנית שגם מסייעת להוריד במשקל. כמו כן, שינה טובה חשובה לא פחות עבור חולי גאוט. שעות שינה איכותיות מחזקות את המערכת החיסונית וממתנות את ההליך הדלקתי בגוף.

צפו בסרטון: מדריך 3 הצעדים לטיפול בגאוט

כתבות נוספות

אני רוצה לשאול שאלה
1
יש לך שאלה על גאוט?
היי,
איך אוכל לעזור לך?
Powered by
Secured By miniOrange